Bij een mobilofoon wordt vaak een koolmicrofoon gebruikt. Deze koolmicrofoon geeft echter bepaald Been fraai geluid. Vandaar dat ik deze heb vervangen door een dynamische microfoon met een eenvoudig voorversterkertrapje.
De koolmicrofoon geeft een behoorlijke spanning af, een dynamische microfoon echter niet; vandaar dat een versterker nodig is.
Het probleem is dat het snoer aan de koolmicrofoon meestal niet is afgeschermd, zodat al gauw brom ontstaat bij gebruik van een extra voorversterker. Dit probleem kan worden opgelost door de versterker in het microfoonhuis te monteren.
De voedingsspanning voor de versterker is reeds aanwezig: de koolmicrofoon heeft nu eenmaal een stroompje nodig om te kunnen werken en met datzelfde stroompje werkt de versterker uitstekend.
Fig. 1.
Het type transistor is niet kritisch. Geef de weerstand R een zodanige waarde, dat er ongeveer 5 à 10 mA door de transistor loopt. Een richtwaarde is 100 kilo-ohm.
Fig. 2.
De waarde van de elco is evenmin kritisch.
Het dynamisch element heeft een impedantie van ongeveer 500 ohm.
Deze versterker werkt voortreffelijk.
De hele schakeling past gemakkelijk in het huis van de koolmicrofoon. Resultaat: een veel betere geluidskwaliteit.
Wel even de zwaai controleren met behulp van een tegenstation.
Sip, PA0SIP.